Pierwszy monocykl

Pierwszy monocykl.

Co wybrać jeśli nie umiem w ogóle jeździć? Jaki rozmiar koła na początek? Jaka marka? Czy może lepiej jeśli kupię najpierw coś taniego do nauki, a potem zobaczymy bo nie wiem czy mi się spodoba? Czy monocykl nie będzie za mały lub za duży? Jakie ochraniacze na początek? Jakie koło wziąć dla dziecka tak, żebym ja też pojeździł? A co jeśli mi się nie spodoba? (od razu odpowiadam: Na pewno się spodoba!).

Te pytania są najczęściej zadawane przez początkujących monocyklistów.

 

Przy wyborze pierwszego mono musimy się kierować kilkoma rzeczami.

  1.        Nasze wymiary –  wzrost i waga.
  2.       Przeznaczenie monocykla.
  3.       Kwestia finansowa.

 

Przy wyborze większych kół lub w sytuacji, gdy mamy krótsze nogi lub jesteśmy niższymi osobami, konieczne jest sprawdzenie czy na dany monocykl wsiądziemy. Najpierw należy zmierzyć sobie długość nogi po jej wewnętrznej stronie. Najlepiej zrobić to mierząc nogę w bucie, od podeszwy do kroku (patrz rysunek). Poniżej znajduje się tabela z minimalną i maksymalną (przy użyciu standardowej sztycy dołączonej do monocykla) długością nogi dla danego rozmiaru koła.

MODEL z serii Luxus

MIN DŁUGOŚĆ NOGI

MAX DŁUGOŚĆ NOGI

12” Quax Luxus

48 cm

69 cm

16” Quax Luxus

55 cm

77 cm

18” Quax Luxus

58 cm

81 cm

20” Quax Luxus

61 cm

87 cm

24” Quax Luxus

68 cm

94 cm

26” Quax Luxus

74 cm

99 cm

 

MODEL z serii Only One

MIN DŁUGOŚĆ NOGI

MAX DŁUGOŚĆ NOGI

16” OnlyOne

52 cm

72 cm

18” OnlyOne

58 cm

76 cm

20” OnlyOne

62 cm

82 cm

24” OnlyOne

67 cm

87 cm

 

 

 

Dla osób ważących do 85kg można wybrać w zasadzie każdy monocykl; zarówno z piastą i korbami na kwadrat (Quax Luxus, OnlyOne) czy też z piastą i korbami na wielowpust ISIS lub Q-axle. Osoby ważące ponad 85-90 kg powinny zakupić wytrzymały monocykl z piastą ISIS, mocnymi korbami i obręczą np. monocykle z serii Muni lub Profi, QX, KH, Impact.

Następnie musimy się zastanowić do czego będzie nam taki monocykl służył.

  1.        Do nauki oraz do jazdy miejskiej.
  2.       Do nauki oraz do jazdy w terenie po górach/ lasach (ta opcja jest też dla cięższych osób) – czyli XC (cross-country) lub muni (mountains unicycling – jazda górska).
  3.       Do nauki i skakania lub trików – czyli trial, flatland, street.

 

Ad. 1. JAZDA MIEJSKA.

Jeśli szukamy monocykla do nauki oraz do późniejszej jazdy, należy wybrać  przynajmniej koło 24” lub 26”/27,5”. Mniejsze koła mogą być za wolne, a większe mogą utrudniać naukę, szczególnie niższym osobom. Najbardziej uniwersalnym jest monocykl o kole 24” – w miarę szybki, jednak na tyle mały, że nie będziemy odczuwali blokady psychicznej przed nauką. Koła 26” polecane są dla wyższych osób, powyżej 170cm wzrostu.

Monocykle 20” to monocykle na których najłatwiej nauczymy się jeździć ale chodzi tutaj o stronę psychologiczną, a nie techniczną. Między kołami 20” a 24” nie ma różnicy jeśli chodzi o technikę nauki. Jedyne co nam może przeszkadzać to nasza blokada w głowie, ponieważ siedzimy trochę wyżej. Na kołach 20” z kolei łatwiej nauczyć się prostych trików – jazdy do tyłu, pedałowania jedną nogą, stójki, wahadła, wheelwalk etc.

Dla dzieci warto kupić największy monocykl, na jaki zdołają wsiąść. Najbardziej optymalne są koła 20”, jednak dla niższych i młodszych monocyklistków polecamy również koła 12”, 16” lub 18” (proszę sprawdzić  tabelę powyżej).  Na kole 20” nauczą się i pojeżdżą również dorośli; na mniejszych jest to też możliwe, choć mniej wygodne ze względu na pozycję wyższego monocyklisty na małym kole. Rozwiązaniem może być dokupienie dłuższej sztycy podsiodłowej.

Monocykle do jazdy miejskiej nie muszą mieć bardzo wytrzymałych części. Wystarczy piasta i korby na kwadrat oraz standardowa obręcz. Warto zwrócić uwagę na wygodne siodło, jeśli zamierzamy robić dłuższe wycieczki. Najlepszym wyborem są monocykle z serii Luxus o kole 24” lub 26”. Mają wygodne siodła i szerszą oponkę do jazdy miejskiej.

Ad. 2 JAZDA XC/ MUNI/ OFFROAD

Do jazdy terenowej lub górskiej potrzebujemy poważniejszego sprzętu. Warto wybrać monocykl z mocną piastą i korbami na ISIS lub Q-axle oraz wytrzymałą obręczą. Szeroka opona również ułatwi nam jazdę po nieutwardzonym terenie. Tutaj mamy bardzo duży wybór – od monocykli z serii Quax Muni, poprzez lżejsze monocykle QX, kończąc na wspaniałych monocyklach z hamulcami tarczowymi marki Q-axle i Kris Holm. Te same monocykle polecamy dla osób ważących ponad 85-90 kg.


Ad. 3 TRIAL/ FLATLAND/ STREET

Do skakania (trial) i trików (flatland, street) musimy wybrać monocykle z kołem 19”/20” oraz bardzo wytrzymałymi częściami – piasta i korby na wielowypust ISIS, szeroka i mocna obręcz, gruba opona. W czasie skakania koło jest poddawane sporym obciążeniom, więc powyższe elementy są koniecznością. Na większych kołach również można poskakać, jednak jest to mniej wygodne i nie będziemy wbijali się na takie wysokości jak na trialowych kołach 19”. Najbardziej polecamy tutaj monocykle Quax Muni 19”, QX19” lub KH19”. Są to praktycznie niezniszczalne maszyny. Trochę mniej wytrzymały, jednak tańszy, jest monocykl Quax Trial Starter 20” – ma słabszą obręcz i piastę, jednak na początek lub dla niższych osób będzie odpowiedni, a cenowo jest bardzo konkurencyjny.

 

Podsumowując:
1. Mierzymy nogę i sprawdzamy na jaki monocykl wsiądziemy.
2. Kontemplujemy, co chcemy na monocyklu robić; jeśli głównie jazda to koła 24”+, jeśli skakanie lub triki 19”/20”.
3. Szukamy najlepszego monocykla w założonym przedziale finansowym.

Z naszej strony możemy dodać, że najbardziej popularne są monocykle z serii Quax Luxus (nauka i krótkie jazdy po mieście) oraz Quax Muni (terenowe/górskie).
Do agresywnej jazdy warto wybrać legendarne monocykle Kris Holm i najnowsze cudeńka RGB lub Q-axle– najnowsze modele są w pełni wyposażone w najlepsze części na rynku, a od 24” wzwyż, również w hamulce tarczowe.

 

Monocykle z serii Luxus i Only One są monocyklami dla dzieci i dorosłych początkujących do 75 kg wagi. Przy większych obciążeniach części (korby, piasta) mogą zostać uszkodzone.

Monocykle te służą do nauki jazdy i pierwszych przygód z mono. Do regularnego używania, treningów cyrkowych, skakania, kilku kilomterowych wycieczek, jazdy w terenie czy nauki trików przeznaczone są monocykle o piastach Q-axle lub ISIS.
Wszelkie uszkodzenia spowodowane nieodpowiednim użytkowaniem (skoki, triki, zbyt ciężki monocyklista) nie są objęte gwarancją.

 

Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie dwóch serii monocykli dla początkujących.

OnlyOne vs Qu-ax Luxus

OnlyOne

Qu-ax Luxus

+ wytrzymałe

+ mocny, bardzo wytrzymały sprzęt

+ niższa cena

+ wygodne siodło, odpowiednie do długich wycieczek

+ kolorowe ramy

+ kolorowe ramy, opony i siodła

+ wersja halowa z białymi oponami (koła 16” i 20”)

+ kwadratowa rama – łatwiej na niej robić triki z użyciem ramy

+ idealne dla dzieci, do warsztatów, dla animatorów

+ szersza opona

 

 

+ odpowiednie dla dzieci i dorosłych

+ dwie sztyce w zestawie (krótka i długa)

+ koła 24” i 26” to doskonałe monocykle do jazdy po mieście i parkach w świetnej cenie

 

- mniej wygodne i giętkie siodło – niezbyt odpowiednie do dłuższych wypraw

- wyższa cena – jednak warto nieco dopłacić jeśli szukamy sprzętu na lata lub dla całej rodziny

- cienka oponka

- nieco cięższy